تبلیغات
ملکوت سخن
قالب وبلاگ

ملکوت سخن
 
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ ملکوت سخن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چت باکس


                               

خاطراتی از خانم رقیه خاتون حیدری

مسئول محترم مکتب‌الزهرا(س)

ورامین ، شهرک مدرس


ایمان، توکل و صداقت راهگشای مشکلات

 اتّكا و اعتماد بر خداوند رحمان و عقیده و باور بر این كه تنها او گره‌گشا و حلّال مشكلات بندگان خویش است، آدمی را از غیر بی‌نیاز می‌نماید و او را به آرامشی عمیق و درونی پیوند می‌دهد. خداوند را شاكرم كه در طول زندگی مشترك لحظه‌ای مرا به حال خود وانگذاشت و یازده فرزند به من و همسرم عنایت فرمود كه هیچ كدام از نظر جسمانی با مشكل خاصی مواجه نیستند و در طی دوران بارداری هیچ گاه نیاز به دكتر و درمان پیدا نكردم. زیرا كه مرا همیشه با خدای خود این گونه راز و نیاز بود كه: خدایا خودت عطا كردی پس خودت نیز حافظش باش. و با این یقین و اعتقاد قلبی همه فرزندانم را به اذن خدا صحیح و سالم در خانه خود به دنیا آوردم.

 آخرین فرزندم را در سن ...... باردار بودم. با وسوسه همسایگان كه می‌گفتند: در بیمارستان، وضع حمل آسانتر از خانه صورت می‌گیرد، تصمیم گرفتم زایمان او را در یكی از مراكز درمانی تجربه كنم. در آخرین لحظات بارداری به بیمارستانی نزدیك منزل مسكونیمان مراجعه نمودم، ولی با یأس و ناامیدی دكتر ماما روبه‌رو شدم كه می‌گفت: زایمان شما به خاطر سن بالایی كه دارید با مشكل همراه است و ما از پذیرش شما معذوریم، باید به بیمارستانی مجهز در تهران بروید. و من با حالتی تمسخرآمیز بدون نگرانی از بخش بیرون آمده و با یاد خدا علی‌رغم مخالفت دكتر كه تأكید داشت زایمان در خانه برای خود و فرزندت خطرآفرین است، به منزل برگشته و چون دفعات پیشین فرزندی سالم را به دنیا آوردم و به خود و دیگران این مهم را گوشزد نمودم كه قدرت خدا فوق همه قدرتهای دنیا می‌باشد و موهبتهای الهی را در لحظه لحظه عمر خود، مرهون لطف خداوند رحمان و رحیم و عنایات خاصه او و نیز ایمان و توكل به حضرتش می‌دانم. سپاس او را كه سزای ستودن است.

                                               ***

حد و مرز اختلاط بین زن و مرد

اسلام اختلاط بین زن و مرد نامحرم را تنها در مواقع لزوم، آن هم با رعایت موازین شرعی چون «نگاه خیره نداشتن، با ناز و كرشنه صحبت نكردن، حجاب كامل داشتن، شوخی و مزاح ننمودن و ...» ضروری دانسته است. اوایل ازدواج در خانه‌ای محقر با داشتن دو اتاق با مادر شوهر و برادران شوهر زندگی می‌كردم. روزی با همسر و خانواده‌اش بر سر سفره غذا نشسته بودم كه برادر همسرم با او شوخی و مزاح نموده و من بدون توجه و بی اختیار لبخند زدم كه ناگهان با چهره در هم كشیده و ابروان گره خورده همسرم مواجه شدم و بعد از رفتن به اتاقمان به من گوشزد نمود كه اگر یك بار دیگر در برابر برادرانش این حركت را تكرار كنم با عكس العمل شدیدی رو به رو خواهم شد. بعد از آن متوجه اشتباه خود شده و فهمیدم كه او دوست ندارد با نامحرم بگو بخند داشته باشم و دیگر هرگز به خود اجازه ندادم كه حتی در غیاب او با برادرانش صحبت كنم حتی در حد یك سلام. هر چند آنان از نظر سن و سال نوجوانی بیش نبودند اما در اسلام در برخورد با بچه ممیزی كه خوب و بد را از هم تشخیص می‌دهد نیز احكام و قوانین خاصی وضع شده است كه تضمین سلامت روح و روان و سلامت جامعه می‌باشد.

                                                            ***

اطاعت از شوهر متدین، راز خوشبختی

 همه می‌دانیم كه خوشبختی در زندگی زناشویی بسته به آسایش و امكانات مدرن نیست و در انتخاب همسر تنها ایمان و تقوا می‌تواند بهترین ملاك باشد. مقام و مال و منال شاید در این دنیا اما در آخرت ضامن سعادت و نیكبختی انسان نیست. هنگامی كه به سن ازدواج رسیدم همیشه با خدای خود راز و نیاز داشته و از او می‌خواستم كه مردی را قسمتم فرماید كه مؤمن و متعهد بوده و اهل هیچگونه خلافی نباشد. خداوند رحمان نیز این بنده حقیر را شامل لطف بی نهایت خود كرده و با توجه به این موضوع كه خود فرموده: «بخوانید مرا تا استجابت كنم شما را» در شمار خواستگارانم كسی را قرار داد كه انتظارش را می‌كشیدم و علا‌رغم مخالفت اطرافیان كه می‌گفتند: «تو یك لحظه هم نمی‌توانی با او كنار بیایی چون عمری را آزاد بوده‌ای و او مردی بسیار متدین می‌باشد»، او را بعنوان همسر ایده‌آل خود انتخاب كردم. شب اول ازدواج نیز با من عهد نمود كه اگر مطیع من باشی حتماً تو را سعادتمند خواهم كرد. من هم با رضایت كامل پذیرفتم و تا به امروز عملی انجام نداده‌ام كه حق و حقوق او پایمال شود و هرگز به او خیانت ننمودم. اكنون كه شاهد زندگی‌ای در راستای اسلام ناب محمدی می‌باشم، خدا را شكر نموده و بدون هیچ شك و تردیدی خود را خوشبخت‌ترین زن می‌بینم. هر چند در زندگی مشتركمان، مشكلات فراوانی را متحمل شدم اما تا عمری باقیست با عشق و اخلاص و صداقت، اطاعت او را نموده و سپاس می‌گویم وجود مقدسش را كه چون فرشته نجات، راه و رسم زندگی روحانی همراه با عفت و طهارت و عشق الهی را به من آموخت.

                                                             ***

رعایت حجاب و عفت و وقار در بیرون از خانه

سنگینی و متانت زن در خارج از منزل از پوشش او گرفته تا طرز نگاه كردن، راه رفتن و صحبت كردن، همه و همه مانع از مزاحمت اجنبی شده و چون دیواری بلند و مستحكم، محافظ و نگاهبان گوهر وجودی او در برابر دزدان ناموس می‌باشد. جوراب پانما و رنگی، كفشهایی كه رنگ و صدای آن جلب توجه می‌كند، لباسها و مانتوهای غیر اسلامی، چادرهای بدن نما، آرایشهای آنچنانی و اختلاط بی حد و مرز زن و مرد انگیزه‌ای است برای توجه مرد نسبت به او كه در نتیجه روابط نا مشروع و به دنبال آن فساد و تباهی در جامعه رواج می‌یابد.

یكی از خاطرات شنیدنی من قبل از ازدواج در رابطه با همین موضوع می‌باشد: آن زمان به علت نا‌آگاهی و حتی غرور بیجا در برابر راهنمایی‌های مادرم، به احكام و حدود اسلامی اهمیت نمی‌دادم، چادر به سر می‌كردم اما حجاب كاملی نداشتم و همیشه دوست داشتم در بین همسالان خود شیك و زیبا جلوه نمایم، كفشهایی خریداری می‌كردم با پاشنه‌های بلند و باریك و صدادار. روزی شال و كلاه كرده و به اتفاق برادر و مادرم قصد رفتن جایی را نمودیم. لحظه سوار شدن در اتوبوس مردی با نگاهی ناجور و حرفی نامربوط مرا به خشم آورد كه بدون معطلی كفشهایم را در آورده و بر سر و صورت آن بیچاره كوبیدم به طوری كه خون از سر و رویش جاری شد و وقتی به خود آمدم دیدم كه اطرافیان با نیم نگاهی كه حاكی از تعجب است مرا دنبال نموده و برادر و مادرم با عصبانیت، مرتّب علت این رفتار مرا سؤال می‌كنند. این یكی از درسهای بزرگ زندگیم و تجربه‌ای بسیار عبرت‌آموز بود كه بعد از آن به خود آمدم و با خود گفتم كه اسلام با این حدود شرعی، نه تنها آزادی را از زنان سلب ننموده بلكه با حمایت از آنان ارزش و بهایی والا را به بانوان مسلمان عنایت فرموده است تا در نهایت آسایش گذران عمر نمایند. بدین ترتیب متوجه شدم كه باید در پوشش خود قدری تجدید نظر كنم.

                                                                  ***

 


.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :