قالب وبلاگ

ملکوت سخن
 
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ ملکوت سخن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چت باکسمكتب الزهرا(س) محفلی نورانی و قرآنی


ساغر شکر

ثنا و سپاس سزاوار ذات بی‌همتای خداوندی است که لطف الهی و عنایت رحمانی‌اش، پیوسته دلنواز رنج بندگان است و دستگیر نیازمندی افتادگان. از این رو بر قلوب جویندگان حقیقت، ذكر نام و یاد خالق باریتعالی واجب آمد چرا كه شمیم حضور نام او در خاطرة جان، پدیدآورنده آرام‌ترین آرامش‌هاست. و ما اینکِ لحظه‌های امروز را به عطر روحفزای نام قادر رحیمی، معطر می‌سازیم كه از تراوش رحمت دستانش، زیباترین و لطیف‌ترین صورت‌ها، در عرصة خلقت، ظاهر گشت تا به یمن مقدم فرشته‌سیرتان ملكوت رحمانی، صورت آغشته به ظلمت بنی‌آدم، جلایی از نور یابد و در آسمان بی‌منتهای ربوبیت، ستارة درخشان عبودیت گردد.

 آفرینش هستی را عظیم می‌داریم و مظاهر خالق بی‌همتا را در دیده می‌ستاییم كه هر ذره در عالم، جلوه‌ای است از صورت كامل حق، كه در کثرت نگاه انسان، به درد شرك گرفتار آمده است. در میان تمامی صور زیبای خلقت، دیده به سوی خلقتی می‌داریم كه صدفی گشت برای گوهر ثمین رحیمیت، تا به بركت قداست و مهر وجود عاشقانه‌اش، از نخست‌زادة آفرینش تا بی‌نهایت مخلوق هستی، با نوازش سرانگشتان حیاتبخش او، قدرت زیستن یابد و از بیکران عطوفت قلبش، بهره‌مند گردد.

آری، دردانة زیبای خلقت، مادر، را می‌ستاییم و بر دامان پرورش او، كودكی زندگی‌مان را می‌بخشیم تا به رزق محبت و نوازش پرنیان‌گونه‌اش، نیروی امید را در رگ‌های حیاتمان، جاری سازد و برای پرواز به سوی بالاترین‌ها، پروازمان آموزد.

در معراج عالی‌ترین كلمات، شكر نعمت حضور مادری را به جای می‌آوریم كه طریق سلوک امروزمان را، راستی آموخت و نهانخانة ویران جانمان را به نور ایمان فاطمی، طهارتی دگر عطا فرمود. بانوی مؤمنه خانم «رقیه خاتون حیدری»؛ او كه در جذبة عاشقانة چشم‌هایش، فرشته ملكوت می‌رقصد و از شهد گوارای كلامش، پروانه به مستی بال می‌گشاید. نعمت وجود روحانی‌اش، تجسمی است از فردوس برین، كه جان در سایه‌سار شجره معرفتش، از آفتاب سوزان جهالت ایمنی می‌یابد و جویبار گوارای عنایاتش، حریم دل را به فیضی مدام، مصفا می‌گرداند. در سنگلاخ ظلمات درون، خجستگی وصلت نور را به یادمان می‌آورد و از شر نگاه دوزخی و زهرآلود نامحرمان روزگار برحذرمان می‌دارد. نورانیت محضرش، صیقل‌دهندة جان از زنگار تعلقات است كه باب عروج می‌گشاید و ترانة آزادی می‌خواند.

امروز در هجمه گران و هزار رنگ فریب دهر، در پریشانی اندیشه‌های وابسته به مادیات و مهجور از معنویات، در غوغای هزارچهرگی مدعیان هدایت، سحاب عنایت حق در جلوه‌ای رحمانی، آسمان بی‌فروغ حیاتمان را به درخشش کوکبی پرفروغ مزین ساخت که بی‌هیچ شک و ریبی باید گفت از ظهور وجود روشنی‌بخشش، تاریکی ناروایی‌ها و کج‌روی‌ها به صبح سپید نیکی‌ها پیوند می‌خورد.

اما گاه در میان آنچه که به تکرار می‌گذرد، نامکرری ظهور می‌کند که زیستن را رنگ و جانی دیگر می‌بخشد. گاه آسمان کلک تقدیر زمین را در دست می‌گیرد و حیات رنگین آن را به نورانیت کوکبی درخشان، جانی دیگرگون می‌بخشد. جبرئیل بیداری، ترانه جاودانه عروج را سر می‌دهد و بار دیگر انسان مخاطب «قل تعالوا» می‌شود که ندای رحمتی است از ملکوت خداوند. اما بنی‌آدم که مدهوش از سکر نعمت طبیعت است از این باران رحمت الهی در گوشه خشک غفلت می‌خزد و از سفر به سوی دیار و سرمنزل ابدی باز می‌ماند. ولی نشانه‌های الهی در مسیر حرکت انسان به هزاران صورت و ندا در قامت «کل یوم هو فی شأن»(1) تجلی می‌یابد و تنها اندکی نور تمامی این نشانه‌ها را آشکار می‌سازد.

 فرشته‌ای از تبار پاک‌سیرتان

در جهان امروز و در عظمت پیشرفت‌ها و گسترش اندیشه‌ها، خنکای نسیمی از سحاب رحمت الهی، صورت انسان را طراوت خواهد بخشید و بر سیرت کثرت‌زای او نهیب هوشیاری خواهد زد که:

ما ز بالاییم و بالا می‌رویم

ما ز دریاییم و دریا می‌رویم

از این رو باید دانست آنکه دل به رهایی از این قیود می‌بندد و در گستره آزادی قدم برمی‌دارد نیک‌تر از دیگران طعم زیبایی و حیات حقیقی را خواهد چشید. خوشا بر آنان که این زیستن را بر روزمرگی‌های زندگی، برتری بخشیدند و بدین سان راهی به سوی دارالسلام نور و روحانیت گشودند.

و حال ما در این برهه از زمان، نشانه‌ای از نشانه‌های الهی را در بیت‌النجاتی یافته‌ایم که در کوچکی وسعت آن عظمتی از ایثارها و عشق‌ها نهفته است. محفل انسی که در پرتو محبت مادر روحانی و آسمانی‌مان خانم «رقیه خاتون حیدری» رنگ و بویی الهی یافته است. حضوری در معنای تام مادر بودن برای نیکو پروراندن معصومیت‌های از دست رفته.

ایشان در اول فروردین سال 1324 هجری شمسی در روستای «شهرمیزان» خمین در خانواده‌ای معنوی و روحانی پا به عرصه حیات نهادند. با نگاهی گذرا به زندگی سراسر معنوی این بانوی روحانی و نیک‌سرشت، روحیه‌ای لبریز از توکل، عشق، ایمان و اخلاص نسبت حق و سیره ائمه اطهار(ع) را در احوالات ایشان می‌توان مشاهده کرد. هر چند که ایشان در اوان کودکی از موهبت والای پدر محروم گشتند و روزگار، روزهایی همراه با فقر و سختی را برای بهار زندگی‌شان رقم زد؛ اما سیرت پاک و آسمانی ایشان هرگز از گزند نامرادی‌های دهر آسیب ندید و پیوسته با سلاح ایمان و توکل و مدد جستن از عظمت خداوند، لحظه‌لحظه‌های زندگی را سربلند و پیروز سپری نمودند.

طلب و خواسته پاک و آسمانی ایشان برای داشتن همسری طاهر و باایمان از درگاه خداوند، از جمله نشانه‌های فطرت آراسته به نور طهارت ایشان است. که در تمامی مراحل زندگی یاری‌دهنده ایشان به سوی کمال و سعادت می‌باشد. ازدواج فرخنده و آسمانی ایشان با حضرت استاد «یعقوب قمری شریف‌آبادی» در سن بیست سالگی برگ زرینی از کتاب تقدیر ایشان را رقم زد. خانم حیدری با شیفتگی تمام نسبت به روحانیت و معنویت وجود استاد، فاطمه‌وار دل به مهتاب عشق و عرفان سپردند و به سان مجاهدی عاشق و پیروی صدیق در پیمودن صراط حق و حقیقت همراه و همگام ایشان گشتند. و این همراهی و همدلی عاشقانه و عارفانه، در طول سال‌ها زندگی مشترک با حضرت استاد، از ویژگی‌های بارز و برجسته ایشان است که زندگی پرخیر و برکتشان را برای جوانان تشنه کمال، سرمشق و الگو قرار داده است. خانم حیدری در پیمودن صراط مستقیم انسانیت و تبعیت تام و عاشقانه از دستورات و فرامین اسلام و قرآن، و همچنین یاری حضرت استاد در امر هدایت و تربیت جوانان به سوی سعادت و نیک‌بختی، الگویی برجسته‌اند که شرح بردباری‌ها و پایداری‌های ایشان در برابر مشکلات و سختی‌ها از عهده این اوراق خارج است و خود مجالی افزون‌تر می‌طلبد. ایشان هیچ‌گاه در برابر طوفان‌ نابسامانی‌های زندگی، قد خم ننمودند و در آن دوران که اوضاع معیشتی خانواده در سطح پایینی بود با تلاش و همت و انجام کارهایی نظیر خیاطی، بافتنی، گلدوزی و قالیبافی به یاری همسر آمدند و عاشقانه و لبریز از صبر، حمایت‌های مادی و معنوی خویش را از خانواده دریغ ننمودند.

توجهات و دستگیری معنوی خانم حیدری از سالکان طریق معرفت و داشتن روحیه انفاق، بخشندگی و خدمت به فقرا و نیازمندان از جمله، کمک‌رسانی به همسایگان بی‌بضاعت، تهیه، بافت و اهداء انواع پوشاک و لوازم مورد نیاز بسیجیان مدافع عزت و سربلندی وطن در روزهای سخت جنگ تحمیلی، تهیه جهیزیه و نیز یاری و مساعدت مادی و معنوی جوانان در امر ازدواج، و بسیاری از امور خیر دیگر از گذشته تا امروز، ایشان را به صفت متعالی «ام الفقراء» معروف و مشهور ساخته است. از این رو می‌توان گفت خانم حیدری در معرفت، عشق، ایمان، توکل و پیروی از منش و سیره حضرت زهرا(س)، اسوه‌ای کم‌نظیر در بین زنان روزگار خویشند.  

هر چند که ایشان به سبب سختی‌ها و تنگ‌دستی‌ها از علم ظاهر جز اندکی بهره‌ نبرده‌اند اما مصحف قلب ایشان به جوهر معارفی الهی و تزکیه‌ای روحانی آراسته است.

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

به غمـزه مسئلـه‌آمـوز صـد مـدرس شـد

این نكته نیز قابل تأمل است، آن زمان كه خانم حیدری در راه ارشاد و تربیت دینی و معنوی زنان و دختران قدم گذاردند، خود از سواد كافی بهرهای نداشته و از نعمت خواندن قرآن محروم بودند، بدین منظور و به دلیل علاقه شدیدی كه نسبت به یادگیری قرآن داشتند در سن 45 سالگی در صدد بر آمدند تا به علم خود در كلاسهای تكمیلی نهضت سوادآموزی بیفزایند و كام دل را به تلاوت قرآن و حلاوت معانی آن طراوت بخشند و سپس با مشاهده رؤیایی صادقانه كه میبایست گلهای زیبا و شاداب باغستانی را مواظبت و نگهداری نماید و به امید اینكه به یاری حضرت رب عطر جانفزای توحید فاطمه(س) را در كران تا كران سینهها پراكنده سازد، این مكتب آسمانی را بنیان نهادند. اما باید گفت که ایشان هیچ‌گاه در زندگی و در راه کسب کمالات معنوی از پای ننشستند و با همان بهره اندک از سواد به تدریس قرآن و قلم‌زنی در راه دین همتی مضاعف مبذول داشته‌اند. منزل روحانی و نورانی ایشان همواره پذیرای خواهرانی است که به شوق فراگیری قرآن به آن قدم می‌گذارند و خانم حیدری با محبت و علاقه فراوان، خود عهده‌دار یاددهی قرآن به آنان می‌باشند.‌‌‌‌‌

و اكنون سالهاست كه با قرآن انس گرفته و از شجره طوبای ولایت، میوه فضیلت و معرفت برچیدهاند و موجبات رشد و شكوفایی معنوی كودكان این محفل را نیز فراهم آوردهاند. ایشان به تربیت كودكان مكتب خویش بسیار اهمیت داده و می فرمایند: «فرزندان، امانتهایی هستند كه خداوند رحمان نزد ما به ودیعت نهاده است پس میبایست این امانتها را صحیح و سالم به صاحبشان باز گردانیم و نیز تأكید دارند چون روح كودك بسیار لطیف و انعطافپذیر است و خیلی سریع و راحت مسائل را درك كرده و در لوح سپید قلب خود حك مینماید، بنابراین میتوان با تعلیم و تربیت صحیح اسلامی بر روح و روان او نقش والایی از انسانیت و روحانیت ترسیم كرد. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 آثار نوشتاری و گفتاری خانم حیدری

گفتنی است ایشان نیز همچون همسر گرانقدرشان با تعمق در فرمایش حضرت امام در رابطه با اینكه «آن قدری كه بشر از قلمهای صحیح نفع برده است از چیز دیگر نبرده است.»(2) شاگردان محفل خود را به قلم‌فرسایی در در راه گسترش معارف و حقایق دین ترغیب و تشویق می‌نمایند، و خود در این زمینه الگو و سرمشق نیکویی برای جوانان می‌باشند. که از این جمله می‌توان به آثار نوشتاری ایشان که در نشریات سراسری «فروغ»، «قمر» و «تجلی» انتشار یافته است، اشاره کرد:‌‌

ـ ‌اهمیت نام و نامگذاری در اسلام (نشریه سراسری تجلی، شماره سی و هفتم)

ـ اهمیت آثار نماز(نشریه سراسری تجلی، شماره شانزدهم)

ـ از قرآن هدایت بجوییم (نشریه سراسری تجلی، شماره بیستم)

ـ زن در آیینه معرفت قرآنی (نشریه سراسری تجلی، شماره چهل و دوم)

 

گلواژه‌های ناب و راه‌گشای ایشان نمایانگر شعشعه معرفتی است که از سیرت عارفانه و عاشقانه‌اش ظهور یافته است. خانم حیدری الگویی است در صبر و ایثار و فداکاری که این خصال نیکو را در آستان تمسک به عشقی الهی کسب نموده است. از رفتارش درس بزرگی و بزرگواری می‌توان آموخت و از خلق نیکویش، بهترین مهربانی‌ها را. صفا و آرامش حضورش به تمام زنان و دختران می‌آموزد که پاک بودن و پاک زیستن مقصدی دست‌نایافتنی نیست. ایشان اصل توجه و عشق به خداوند را در تمام مراحل زندگی یکی از مهم‌ترین راه‌های رهایی از خواب رنگین غفلت می‌دانند و معتقدند که داشتن تقوا و پرهیزکاری برخاسته از تهذیب و پاکی و نفس، شرط وصول به مراتب عالی کمال انسانی است.

از این رو مجموعه سخنرانی‌های خانم حیدری در مکتب الزهرا(س) و در زمینه‌های اخلاص، اهمیت عبادت، عفاف و حجاب زن مسلمان، آداب همسرداری، اطاعت و فرمانبرداری از حق، توجه به قرآن و مفاهیم انسان‌ساز آن، چگونه فرزندی تربیت فرزند، اعتقاد و باور، امید و توکل، خدمت و کمک به همنوع و ... در لوح‌های فشرده‌ای تهیه و تنظیم شده است تا معارف و تعالیم آسمانی و قرآنی ایشان در اختیار زنان و دختران جامعه قرار گیرد و از این طریق شمه‌ای از فروغ راهگشای زهره هدایتشان قلب‌های شیفته حق و دلباخته توحید را سیراب سازد.

زن در آیینه نگاه خانم حیدری

خانم «رقیه خاتون حیدری» بانویی مؤمن و متعهد که با منشی لبریز از صبر و بردباری و تأسی از سیره بانوی برگزیده عالم حضرت فاطمه‌زهرا(س) در سایه عنایتی ربانی، به تربیت دینی و قرآنی زنان و دختران جویای حقیقت همت گمارده‌اند. ایشان که خود آراسته به تهذیبی روحانی و متخلص به اخلاقی الهی‌اند، همواره زنان و دختران را به حفظ ارزش‌های ناب انسانی به ویژه نگاهداری از گوهر عفاف و طهارت، سفارش می‌نمایند. به فرموده ایشان: «محجوبیت و محبوبیت زن در حفاظت و حراست آگاهانه از حریم ایمان و عفاف خویش و فرزندانش مشهود می‌شود.» از این سان معتقدند که نخستین قدم در راه کسب مقامات معنوی و عرفانی، حفظ طهارت و پاکدامنی و مصون داشتن قلب از آسیب‌های نفسانی است.

توجه به امر حجاب و صیانت عارفانه از گوهر عفاف و پاکدامنی زن از جمله اعتقادات خانم «رقیه خاتون حیدری» است که سایر ابعاد شخصیتی ایشان را تحت تأتیر خود قرار داده است. در گستره باورها و بینش متعالی ایشان که متأسی از سیره حضرات معصومین(ع) می‌باشد، زن گوهری ثمین و گرانبها است که در پرتو اطاعت و تسلیم به حق، و نگاهداری و صیانت مرد مؤمن، می‌تواند به بالاترین قله‌های کمال و معنویت صعود نماید و از این طریق به جایگاه حقیقی و شایسته خویش در دین مبین اسلام دست یابد.

خانم حیدری مادر یازده فرزند میباشد كه در حریم ولایی همسر مهربان و روشنضمیر خود حضرت استاد «یعقوب قمری شریف آبادی» از پرتو معارف الهی حضرت زهرای اطهر(س) حظ كثیر برده و همواره در تمامی مراحل زندگی خود هدایتبخش فرزندان خویش در طریق طهارت و عبادت و شرافت بودهاند. لذا بر تعلیم و تربیت آنان بهخصوص فرزندان دختر، اهمیت فراوانی مبذول داشتهاند تا در آینده، فرهنگ ناب عفاف و حیای فاطمی را گسترش داده و با عقیده بر اینكه «زن یكتا موجودی است كه میتواند از دامن خود افرادی به جامعه تحویل دهد كه از بركاتش یك جامعه بلكه جامعهها به استقامت و ارزشهای والای انسانی كشیده شوند»(3)، موجبات صلاح و فلاح خانواده خود را فراهم آورند. و اعتقاد و ایمان به چنین حقیقتی سبب شد علاوه بر وظیفه سنگین مادری با احساس مسئولیت در قبال زنان و دختران جوان به عنوان فرزندان واقعی خود قدم در راه هدفی والا و خداپسندانه گذاشتند تا اندوختهها و تجربیات سالها زندگی روحانی را در زمینه پاكدامنی و طهارت قلب، به شیفتگان اهل معنا و تشنگان جام بقا ارزانی دارند. ایشان معتقدند كه اگر حضرت فاطمه(س) فرمودهاند كه: « نیكوترین چیز برای زنان این است كه مردان آنها را نبینند و آنها نیز مردان را نبینند»(4) بدین معنی و مفهوم نیست كه كنج عزلت و تنهایی گزیده و خود رادر حصار امور خانهداری و گاهاً راز و نیاز محدود نماید، بلكه میتواند «در میدان علم و میدانهای گوناگون وارد شود و عالیترین مدارج علمی را نیز طی كند، در شرایطی كه دین و عفاف و تقوا و وقار و متانت و شخصیت و حرمت زن مسلمان را هم حفظ كرده باشد»(5) البته در صورتی كه از زیر بار مسئولیت همسرداری شانه خالی نكرده و وظیفه خطیر مادری را در رابطه با فرزندان خویش فراموش ننماید. چرا كه «آن لحظه كه زن به امور زندگی و تربیت فرزندان میپردازد به خدا نزدیک‌تر است.»(6)‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 ایشان همچون مشاوری دلسوز در بر طرف كردن مشكلات فكری، مادی و معنوی شاگردان و چون پرستاری مهربان در رفع ناراحتیهای جسمانی آنها ایفای نقش مینمایند و دختران جوان را با راهنمایی‌های مادرانه در جهت كسب خوشبختی و سعادت اخروی به خانه بخت میفرستند و عطر بهشتی طهارت و نجابت فاطمی را در پرتو عنایات ربانی حضرت استاد و از رهگذر رهنمودهای هدایتبخش این كامل وارسته كه فرمودهاند: «هر زن و مردی كه به قلعه امن و گلشن خضرای ولایت گام نهاده و در حریم مهتاب اولیای ربانی به تزویجی مبارك آراسته گشتهاند، بهرهمند از حلاوت نكاح راستین و حیات طیبه رحمانی گردیده و ثمرات مصفای هابیلی و فرزندان خوشسیرت انسانی را به ارمغان میآورند»(7) درفضای كاشانه آنها میگستراند.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

مکتب‌الزهرا(س) محفلی در راستای قرآن و معنویت

نگاه ارزشمند و عارفانه خانم «رقیه خاتون حیدری» به زن و جایگاه آن در اجتماع از جمله مسائل مهمی است که توجه و اهمیت جامعه به آن را برمی‌تابد. از رهاورد چنین تفکر روحانی و معنوی، اندیشه تحقق محفل روحانی و نورانی«مکتب الزهرا(س)» به بركت نور هدایت امام عزیز و انقلاب روحانی او و رهنمودهای مدبرانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیتالله خامنه‌ای در راستای حفظ ارزشهای الهی زنان مبنی بر اینكه «اسلام آن علوّ رتبه را جایگاه حتمی زن دانسته و سلوك به سوی آن را لازم شمرده و راه آن را با ارزشگذاریها و مقررات و احكامی هموار ساخته است و در سایه طهارت و عفت و احساس مسئولیت است كه زن میتواند دوشادوش مرد و در مواردی جلوتر از او گام بردارد.»(8) به پیشنهاد حضرت استاد «یعقوب قمری شریف آبادی»، در مسیر آرمانهای والای امام و انقلاب شكل گرفت و تا به امروز قریب به شانزده سال است كه با راهنمایی‌ها و ارشادات استاد «یعقوب قمری شریف آبادی» و همت مدیر با درایت این مكتب آسمانی، بانوی طاهره خانم «رقیه خاتون حیدری» و شور و شوق خواهران ایمانی برقرار می‌باشد. ‌‌‌‌‌‌‌

از آنجایی که بنیان و شالوده تأسیس محفل روحانی و قرآنی مکتب‌الزهرا(س) بر اساس تزکیه و طهارت، و کسب کمال و معنویت استوار گشته است، این محفل هر روز بیشتر از پیش در راه رسیدن به این مقصود و هدف، با اراده و ایمانی متکی به حق گام برمی‌دارد. اما باید دانست آنچه که امروز برای جامعه انقلابی ایران مهم و ضروری می‌نماید تربیت و پرورش دختران و زنان بر مبنای اصول و عقاید اسلام است تا با توجه به بیانات رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(س) که «زن انسان‌ساز است، زن مربی جامعه است»(9)، فلاح و سعادت جامعه اسلامی در پرتو ایمان و طهارت زنان و تربیت فرزندانی صالح و انقلابی به ثمر نشیند.

شاید بتوان گفت که مکتب‌الزهرا(س) دانشگاهی است که عفاف، طهارت و حجاب درون‌مایه اصلی آن به حساب می‌آید و خواهران مؤمنه و طلبه حاضر در آن، با اتکاء به کتاب انسان‌ساز قرآن و دل سپردن به اهداف و آرمان‌های بلند امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی و پیروی صادقانه از فرامین مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در راه پیشرفت آگاهی‌های علمی و معنوی خود و جامعه اسلامی تلاش می‌نمایند و در این راه قلم و نویسندگی را به عنوان برترین سلاح ترویج اندیشه‌های ناب اسلامی و مبارزه با تهاجم فرهنگ‌های شرق و غرب می‌دانند. زیرا «اهمیت انتشارات، مثل اهمیت خون‌هایی است که در جبهه‌ها ریخته می‌شود»(10) بنابراین توجه به قلم و مکتوبات عرفانی و اسلامی در این مکتب آسمانی از اهمت والایی برخوردار است و باید دانست اعضای محفل، این بینش متعالی و آسمانی را وام‌دار نگاه و تفکر روشن‌بینانه و عارفانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی و خانم حیدری نسبت به زن و مقام و جایگاه او در دین اسلام می‌باشند.

فعالیت‌های هنری و فرهنگی مکتب‌الزهرا(س)

 بنابراین مکتب‌الزهرا(س) در راستای تحقق چنین اهدافی و در سایه توجهات تام و مشفقانه خانم «رقیه خاتون حیدری» سرپرست محترم این مکتب به صورت سه جلسه در هفته اقدام به تشکیل کلاس‌ها و جلسات آموزش روخوانی، تجوید و ترتیل قرآن کریم، احکام، مفاهیم قرآنی، شرح و توضیح آیات قرآن و احادیث ائمه اطهار به ویژه آموزه‌های اخلاقی و تربیتی حضرت زهرا(س) و تبیین تألیفات عرفانی و اخلاقی امام خمینی(س)‌ با تدریس خانم «زهرا قمری» مربی محترم قرآن، نموده است. همچنین تشکیل کلاس‌های تابستانی در رشته‌های شعر، مقاله نویسی، هنرهای دستی، خوشنویسی، طراحی و نقاشی، آموزش فن خطابه و ...  زیر نظر آموزشگاه خوشنویسی و صنایع دستی «فروغ مهتاب» به مدیریت خانم «فاطمه قمری»، از دیگر برکات این محفل نورانی است.

تعالیم قرآنی و اسلامی مکتب‌‌الزهرا(س) تنها به خود این محفل محدود نمی‌گردد، بلکه این مکتب با تربیت شاگردانی در راستای ایراد سخنرانی در مدارس و تشکیل کلاس‌های قرآنی در مساجد، گام‌های مؤثر و مهمی را برداشته و موفق به کسب لوح‌های تقدیر و سپاس مختلف گردیده است، که همه‌ اینها خود دلیلی بر توان علمی و معنوی این مکتب می‌باشد.

اعضای مکتب‌الزهرا(س) در زمینه‌های مختلف از جمله خوشنویسی و نگارگری نیز فعالیت می‌نمایند. خانم «فاطمه قمری» عضو انجمن خوشنویسان ایران شعبه ورامین، یکی از فعالان در عرصه خوشنویسی است که از سال 1379 به هنر خوشنویسی روی آورده و در سال 1388 موفق به اخذ مدرک ممتاز شده است.

در زمینه هنر نگارگری نیز خانم «سمیه شاه‌حسینی» از دیگر اعضای مکتب است که به همراه خانم فاطمه قمری اقدام به انجام آثار گروهی و برگزاری نمایشگاه‌ها در سطح شهر ورامین نموده است.

نمایشگاه گروهی «باده حضور» که با ارائه آثاری از این دو هنرمند و همچنین تنی چند از خواهران هنرمند مکتب بر پا شد، از آن جمله است. لازم به ذکر است برگزاری این نمایشگاه، توجهات ویژه‌‌ای را از جانب ارگان‌ها و سازمان‌های فرهنگی و هنری شهرستان ورامین را به خود معطوف داشت.

 تألیفات و نشر آثار فرهنگی

اهمیت خانم حیدری نسبت به قلم و نویسندگی و انتشار آراء و اندیشه‌های مکتب‌الزهرا(س) سبب شده که خواهران این محفل به جمع‌آوری مجموعه‌هایی از مقالات و نگارشات اعضای مکتب به صورت ماهانه و تحت عنوان «طائران فردوس» همت گمارند و از این طریق قدمی در راه اشاعه فرهنگ حجاب و عفاف در بین زنان و دختران جامعه اسلامی بردارند. هر چند که بسیاری از مقالات و نوشته‌های خواهران ایمانی مکتب‌الزهرا(س) در نشریات کشوری از جمله تجلی به چاپ رسیده است که عناوین آنها در همین مجموعه ذکر گردیده است.

تهیه جزواتی در زمینه‌های احکام، تجوید قرآن، فن خطابه، و... از جمله‌های قدم‌های مؤثری است که برای بالابردن سطح علمی و معنوی خواهران در مکتب‌الزهرا(س) صورت گرفته است. از دیگر فعالیت‌های مکتب می‌توان به مجموعه‌ اشعاری اشاره کرد که به وسیله تعدادی از اعضا سروده و در دست تهیه می‌باشد.

همچنین مجموعه‌ای از خاطرات، زندگینامه و احوالات روحانی و معنوی خانم حیدری به همت تنی چند از شاگردان ایشان در دست جمع‌آوری می‌باشد که در آینده‌ای نه چندان دور دیده طالبان نور و عرفان، از فیوضات جاری در آن روشنی خواهد یافت. در همین راستا مجموعه‌ای با عنوان «بهار در بهار» به مناسبت شصت و پنجمین سال تولد خانم رقیه خاتون حیدری با محوریت معرفی ابعاد شخصیتی ایشان نیز تهیه و تدوین گردیده است.

کتاب «تربیت از دیدگاه امام خمینی(س)» به قلم خانم «فاطمه قمری» نیز در دست تهیه می‌باشد که به بررسی تأثیر تفکر عرفانی حضرت امام خمینی(س) بر آموزه‌های اخلاقی ـ تربیتی ایشان پرداخته و در صدد است تا شالوده‌های اخلاقی و مسائل تربیتی را در بینش آن بزرگوار، منبعث و متأثر از نوع نگاه عرفانی و معرفت‌شناسی آن حضرت معرفی نماید و در بین مباحث مطروحه، به بررسی و ذکر مثال‌هایی از سیره عملی امام می‌پردازد.

اثر دیگری که در این مجموعه در دست تحریر است، «فرهنگ نمادهای ایرانی ـ اسلامی» است که توسط خانم «سمیه شاه‌حسینی» با رویکردی دایره‌المعارفی و فرهنگ‌نامه‌ای سعی در تحلیل و پژوهش نمادهای ایرانی و اسلامی دارد.

 فعالیت در عرصه وب‌سایت و وبلاگ‌‌نویسی

خواهران ایمانی مکتب‌الزهرا(س) با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری‌های روز و تغییر نوع تعامل انسان‌ها با یکدیگر، و گسترش ارتباط از طریق فضاهای مجازی، اقدام به فعالیت در عرصه وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌نویسی نیز نموده‌اند. تا از دریچه‌ای دیگر در راه گسترش و ترویج معارف و آموزه‌های اسلامی و عرفانی مکتب‌الزهرا(س) و فروغ محفل روح‌الله و تبین اهداف و آرمان‌های بلند امام و انقلاب گام‌های مؤثری بردارند.   

پایگاه اطلاع‌رسانی طائران فردوس (www.taeraneferdos.com)  که به عنوان سایت رسمی مکتب‌الزهرا(س)‌ فعالیت می‌کند، در زمینه‌های مختلف معارف، فرهنگ، علمی، اجتماعی، هنری و ... مطالب ارزشمند و مفیدی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. همچنین اعضای مکتب به طور شخصی اقدام به فعالیت در زمینه وبلاگ‌نویسی با عناوین حریم مهتاب، تابش، باقمر، شکر مهتاب، محراب مهتاب، نسل مهتاب، معراج نور و ... نموده‌اند که شرح جزئیات آن در ادامه ذکر خواهد گردید.

بدون تردید صداقت و اخلاص خانم حیدری همگان را در این محفل ایمانی بر آن داشته تا با بهرهمندی از تجربیات شمین و ارزشمند ایشان از بركات و موهبات رحیمی مكتبالزهرا(س) حظ و نصیبی برگرفته و با حضور گرم و صمیمی این مادر آسمانی قلبهایشان را رونق و درخششی ملكوتی بخشند و در كمال خرسندی از شیوه زندگانی خود به اشارت آسمانی«هذا من فضل ربی»(11) مراتب قدردانی و شكر و سپاس بیحد خویش را نسبت به كلام مشكسای بانوی عفیفه و عنایات رحمانی مكتب مقدس فاطمی ابراز دارند. از این سان باید گفت که تعالی و پیشرفت مکتب الزهرا(س) در زمینه‌های علمی، معنوی و قرآنی مرهون تلاش‌ها، فداکاری‌ها و توجهات مشفقانه خانم «رقیه خاتون حیدری» است که عاشقانه و خستگی‌ناپذیر و سرشار از روحیه ایثار و خدمت، در راه تحقق آرمان‌های والای امام و انقلاب گام بر می‌دارند. امید است در حصار امن ولایی و در پرتو ارادت و دلدادگی نسبت به این بانوی كریمه، به هدایت «أنا ملك النجاه الراغبین»(12) مراتب والای رشد و تعالی را پیموده و با شهپر عشق و معرفت به مرتبه رحیمی طائران فردوس بار یابیم. از این رو بسی خرسندیم که خداوند چشم‌هایمان را به نور موهبت دیدارش روشنی بخشیده و قلب‌هایمان را از گنجینه معارف رحمانی‌اش بهره‌مند ساخته است، لطفش عظیم و سایه‌اش بر سرمان مستدام باد.   ‌‌‌‌‌‌

 پی‌نوشت‌ها:

1. الرحمان/ 29؛ «او هر روز در شأن و کاری است».

2. صحیفه نور، ج13، ص229.

3. كلمات قصار، پندها و حكمتها، امام خمینی(س).

4. نهج الحیات، حدیث 87.

5. فرهنگ و تهاجم فرهنگی، برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری حضرت آیتالله خامنهای.‌‌

6. نهج الحیات، حدیث 91.

7. زن طائر فردوس یا ساحر دوزخ، استاد یعقوب قمری شریف آبادی، ص190.

8. فرهنگ و تهاجم فرهنگی، برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری حضرت آیتالله خامنه ای.‌‌

9. صحیفه امام، ج6، ص301.

10. صحیفه امام، ج16، ص227.

11. نمل/40.

12. علی و المناقب، ص192،حضرت فاطمه(س): «من فرشته نجات رغبت‌کنندگانم».


.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic