تبلیغات
ملکوت سخن
قالب وبلاگ

ملکوت سخن
 
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ ملکوت سخن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چت باکس


دعا را شرایطى است:

اول: واقعا طلب در وجود انسان پیدا شود. فرق است بین خواندن دعا و دعاى واقعى. روح انسان جزیى است از عالم وجود؛ اگر واقعا خواهش و احتیاجى در وجودش پیدا شود، دستگاه عظیم خلقت او را مهمل نمی ‏گذارد.

دوم: ایمان به رحمت بى منتهاى خدا و این كه از ناحیه او هیچ منعى از فیض نیست، و قصور همه از ناحیه بنده است.

سوم: دعا بر خلاف نظام تكوین یا نظام تشریع نباشد، مثل این كه دعا كند هرگز نمیرد یا دعا كند نماز و روزه واجب نباشد، بلكه دعا باید با نظام تكوین و تشریع هماهنگ باشد تا دستگاه خلقت به حكم تعادلى كه دارد و هر جا احتیاجى هست فیض و مدد می ‏رساند، او را یارى و كمك كند.

چهارم: شئون زندگى انسان با دعا هماهنگ باشد، مثل پاكدلى، روزى حلال و بر عهده نداشتن مظالم مردم.

پنجم: مورد دعا، نتیجه گناه نباشد، یعنى اگر به خاطر گناهى عقوبت شدیم تا توبه نكرده، علل و موجبات آن را از بین نبریم، دعا حالت را عوض نمی ‏كند.

ششم: باید دعا مظهر حاجت باشد، نه جانشین فعالیت. دعا براى تحصیل توانایى است. مواردى كه انسان تمكن دارد كه از راه عمل و تدبیر به هدف خود برسد، با این حال كوتاهى می ‏كند و می ‏خواهد دعا را جانشین عمل قرار دهد، دعا بى فایده است. پس دعا مكمل و متمم عمل است نه جانشین آن.

آنها كه لذت دعا و انقطاع از خلق به خالق را چشیده‏ اند، هیچ لذتى را بر این مقدم نمى دارند. فرق است بین علم الیقین و عین الیقین و حق الیقین. انسان ممكن است خدا را كاملا بشناسد، ولى در زندگى خصوصى اثر عنایتهاى خاص الهى را نبیند، این مرتبه علم الیقین است. ولى گاه عملا اثر توحید را مشاهده می ‏كند؛ دعا می ‏كند و از غیر خدا قطع امید می ‏كند و اثر آن توكل و اعتماد را در زندگى خود می بیند؛ این مرتبه عین الیقین است.

آنها كه اهل توكلند و آثار دعاهاى خود را مشاهده می ‏كنند، از بهجتهایى بهره‏ مند می ‏شوند كه براى ما كمتر قابل تصور است. البته مرتبه بالاتر (حق الیقین) آن است كه دعا كننده، خود را مستقیما با ذات حق در تماس می ‏بیند، بلكه خودى نمى بیند و تنها خدا را می ‏بیند.

از بالاترین لذتها این است كه انسان اثر هنر خود را ببیند و بارزترین مصداق آن این است كه انسان اثر هنر ایمان خود را ببیند كه همان توجه و عنایت خداوند است. این سرور و بهجت، از هر لذت دیگرى برتر است.

استاد شهید مرتضی مطهری
طبقه بندی: معارف،
[ 5 تیر 91 ] [ 18:19 ] [ لقمان قمری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :