تبلیغات
ملکوت سخن
قالب وبلاگ

ملکوت سخن
 
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگ ملکوت سخن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

چت باکس


استاد شهید مرتضی مطهری:

آیا زندگی یعنی نفس كشیدن و هوا را فرو بردن و بیرون دادن؟ نه، این‏ معنی زندگی نیست، اینها برای ما شرایط زندگی است نه خود زندگی خود زندگی، بینائی به معنی دانائی و توانائی است ما از آن جهت به خدا حی‏ مطلق می‏گوئیم كه دانا و توانای مطلق است، از آن جهت به خداوند تبارك‏
و تعالی حی می‏گوئیم كه آثار حیات بر وجود مقدس او بار می‏شود رأفت است، رحمت است، رحیم و رحمن است، پس زندگی یعنی دانائی و توانائی وبرنامه اسلام برنامه دانائی و توانائی است، همان برنامه ای كه قرنها اسلام آن را در عمل پیاده كرد پس آن طرز تفكری كه نتیجه اش دانایی یا توانائی نباشد، و نیز طرز تفكری كه نتیجه اش سكون و عدم تحرك و بی‏خبری‏ و بی‏ اطلاعی باشد، از اسلام نیست.
اسلام دین حیات است دین حیات، با بیخبری ناسازگار است، دین حیات‏ با ناتوانی و عجز ناسازگار است. شما همین را می‏ توانید به عنوان یك مقیاس كلی برای شناخت اسلام همیشه‏ در دست داشته باشید در جلسه پیش یكی از عناصر حیات در تفكر اسلامی یعنی‏ مسئله عمل را برایتان عرض كردم اسلام كوشش و سعی بلیغ دارد كه در تعلیمات خود سرنوشت انسان را وابسته به عمل او معرفی كند، یعنی انسان را متكی به اراده خودش بكند. اسلام می‏ گوید ای انسان سعادت تو به عمل تو بستگی دارد، شقاوت تو هم‏ به عمل تو بستگی دارد آیا عمل انسان به چه چیز بستگی دارد؟ به خواست و اراده خود انسان در نتیجه، انسان یك موجود متكی به خود و متكی به كردار و شخصیت خود می‏ شود آیا فكر می‏ كنید این مسئله شوخی است كه به بشر بگویند: «و ان لیس للانسان الا ما سعی»(1) از این صریحتر دیگر نمی ‏شود برای‏ انسان جز آنچه با سعی و كوشش و عمل به دست آورده چیزی نیست با یك حصر عجیبی می‏ گوید، این خودش عامل تحرك است، عامل بیداری و بینائی و توانائی است.

[ 11 تیر 91 ] [ 11:48 ] [ لقمان قمری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :